29 січня в Україні вшановують пам'ять героїв Битви під Крутами, яка відбулася 1918 року.
Під Крутами вирішувалася доля молодої української держави. Кілька сотень відважних юнаків та чоловіків зробили свій вибір – виступили проти російської військової агресії, стали на захист України. Вони були різного походження: діти селян, робітників, священників; військові, студенти, гімназисти. Хтось мав бойовий вишкіл, а хтось уперше взяв до рук зброю. Але всі вони розуміли головне – Україна потребує їхнього чину.
Бій тривав до вечора, українці змогли завдати суттєвої шкоди противнику. Після надходження наказу про відступ частина студентської сотні потрапила в оточення, відчайдушно атакувала, але сили були нерівними. Один взвод студентів у сутінках втратив орієнтир і вийшов до станції Крути, яку вже захопили червоноармійці. Ті розстріляли 27 юнаків, молодшим з яких було лише 16 років.
Більшовики не дозволили поховати тіла загиблих. Тільки після звільнення Києва від червоноармійців, за розпорядженням українського уряду 19 березня 1918 року пройшли урочисті похорони загиблих під Крутами на Аскольдовій могилі.
За радянських часів могили Героїв Крут були зруйновані. Після здобуття незалежності нашої країни подвиг загиблих під Крутами став символом патріотизму. На державному рівні День пам'яті Героїв Крут почали відзначати 2003 року.
Щорічне вшанування пам'яті жертв Героїв Крут закріплено у Постанові ВРУ від 16 травня 2013 року «Про відзначення подвигу героїв бою під Крутами». 2006 року на залізничній станції Крути відкрили Меморіальний комплекс «Пам'яті Героїв Крут».
Попри те, що за 100 років не змінився ні ворог, ні його методи війни, ми маємо реальний шанс завершити цю боротьбу. Бо наше суспільство зробило свій вибір на користь вільного демократичного розвитку власної держави. Й готове цей вибір захищати, кожен на своєму фронті – воєнному, волонтерському, історичному.