Що робити, якщо почалася кровотеча: перша допомога
Передусім переконайтеся, що ні потерпілому, ні вам нічого не загрожує. Якщо потрібно, виведіть або винесіть потерпілого із зони ураження або небезпеки.
Кровотечі можуть бути:
-
Артеріальними
-
Венозними
-
Капілярними
-
Внутрішніми
В залежності від виду кровотечі перша допомога має свої особливості.
Що робити у разі капілярної кровотечі
Капілярна кровотеча, як правило, не супроводжується значною крововтратою і досить легко зупиняється. Водночас кров витікає зі рани повільно, що не загрожує життю людини.У разі капілярної кровотечі дрібні кровоносні судини - капіляри - починають кровоточити. Поверхня рани покривається дрібними крапельками крові, як губка.
Надати першу допомогу під час капілярної кровотечі слід за допомогою спиртового антисептику. Обробіть ним край рани і накладіть асептичну марлеву пов'язку. На саму рану під пов'язку накладають вату.Не затягуйте міцно. Часто капілярна кровотеча не потребує звернення до лікарні, крім випадків з великою площею пошкодженої поверхні.
Перша допомога у разі венозної кровотечі
Венозна кров має темний колір. Вона витікає з великою швидкістю, рівномірним струменем (без пульсації, фонтанування).
У цьому випадку можливе утворення кров'яних згустків, що в жодному разі не можна видаляти, аби не спровокувати посилення крововтрати.
У разі надання першої допомоги за
венозної кровотечі на рану потрібно накласти асептичну тиснучу пов'язку.
Якщо це не допомогло зупинити кров, потрібно накласти джгут нижче місця пошкодження. Водночас під джгут покладіть м'яку прокладку, щоб уникнути додаткової травматизації шкіри і м'яких тканин, а також записку із зазначенням часу накладення джгута.
Максимальний час, протягом якого джгут може не зніматися, становить одну годину в умовах холоду (взимку) і до двох у теплу пору року. Якщо цей ліміт перевищити, це призведе до відмирання тканин знекровленої кінцівки.
Як допомогти у разі артеріальної кровотечі
Артеріальна кровотеча є більш небезпечною, ніж капілярна чи венозна.
З пошкодженої артерії дуже швидко, пульсуючим струменем, тече яскраво-червона кров, а при пошкодженні великих артерій кров може бити фонтаном, уривчасто.
Під час надання першої допомоги потрібно підняти кінцівку (якщо немає переломів) і накласти джгут вище місця пошкодження (ближче до тулуба).
Якщо джгута немає, притисніть пальцями артерію вище пошкодженої ділянки (у точці пульсації).
Перша допомога у разі внутрішньої кровотечі
Внутрішня кровотеча небезпечна тим, що її неможливо розпізнати самостійно, а часто - вчасно.
Як розпізнати внутрішню кровотечу
-
шкіра потерпілого блідне,
-
у нього спостерігається запаморочення, непритомність,
-
холодний липкий піт,
-
поверхневе дихання,
-
частий слабкий пульс.
У такому разі насамперед необхідно викликати швидку допомогу, а потерпілому слід надати положення напівсидячи, забезпечити повний спокій і прикласти холодний компрес або лід до передбачуваного місця кровотечі.
Таким чином, основною метою першої допомоги у разі кровотеча є їх тимчасова зупинка (1-2 години) на долікарському етапі, яка дозволить доправити хворого до медичного закладу для надання кваліфікованої допомоги.